Nemravně nízké zvýšení důchodů

Pětačtyřicet korun! Přesně o tolik si v novém roce polepší čeští důchodci. Zvyšují se také dávky na bydlení či náhrady za ztrátu výdělku při pracovním úrazu. Důchody se zvyšují v průměru o 45 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se zvedá o desetikorunu. Procentní díl, který se vypočítává podle příjmu a doby placení odvodů, roste o 0,4 procenta – tedy průměrně o 35 korun.

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček už dřív řekl, že zvýšení důchodů o 45 korun považuje za nemravné. Navrhuje, aby penze nerostly jen v lednu, ale podruhé také v červenci.

Podle zákona se důchody zvyšují od počátku roku o třetinu růstu reálných mezd a procentní část penze od loňska po tři roky o třetinu růstu cen. Vznikající koalice se dohodla na tom, že se o rok dřív vrátí k původní valorizaci důchodů o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Penze by se takto mohla zvedat ne až od ledna 2016, ale už od roku 2015. Přidávání přibrzdila Nečasova vláda.

Od ledna se zvyšují také náhrady za ztrátu výdělku kvůli pracovnímu úrazu, při nemoci z povolání či invaliditě, a to o 0,4 procenta. Stejně vzrostly i náhrady nákladů na výživu pozůstalých po lidech, kteří zahynuli v zaměstnání či na následky zranění z nich. Do loňska poskytovali zaměstnavatelé nemocnému pracovníkovi náhradu mzdy za prvních 21 dní stonání, pak ji platila správa sociálního zabezpečení. Nyní to budou firmy dělat jen za první dva týdny. Od 15. dne vyplácení převezme sociální správa.

Zvedají se i dávky na bydlení. Vláda v prosinci schválila nařízení, které zvedá částky za náklady na byt. Podle těchto normativů se pomoc potřebným od státu vypočítává. Částky se zvýšily o několik desetikorun až stokorun. Vyplácejí se dvě dávky na bydlení – příspěvek a doplatek. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí 30 procent jeho příjmu či příjmu jeho rodiny. V Praze je to 35 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi náklady na bydlení, které podle velikosti bydliště, počtu osob v domácnosti a cen energií stanovuje vláda, a mezi 0,3 násobkem či 0,35 násobkem příjmu člověka nebo rodiny v tísni. Doplatek získají ti, co mají nárok na příspěvek na bydlení. Dávka má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

Halonoviny.cz

One response to “Nemravně nízké zvýšení důchodů

  1. jaroslavhadaš

    Napsal jsemj názor na svůjfacebook i na Facebok Katce Konečné:Myslím si že byněkdo z našich poslanců měl toto zesměšnění seniorů tvrdě odsoudit.Vždyt dostat 34 nebo41 korun to je spíš pohrdání seniori.Toraději nedat nic to by člověk pochopil ale takhle,zvláště když si vláda rozdalačvrt milardy při odchodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.